Kobieta sukcesu w świecie IT. Odkryjcie historię Edyty Basiak
Początek kwietnia 2024 roku będzie dla Edyty, Managerki ds. zapewnienia jakości w HL Tech, momentem szczególnym. To właśnie wtedy minie 5 lat odkąd podjęła zatrudnienie w centrum technologicznym brytyjskiego giganta rynku finansowego Hargreaves Lansdown. Jaką ścieżkę kariery przeszła, aby cieszyć się dziś szacunkiem i zaufaniem swoich współpracowników? Jak w jej oczach wygląda pozycja kobiet-liderek w branży IT? Przeczytajcie opowieść Edyty Basiak.
Drabina na technologiczny szczyt
Edyta rozpoczęła swoją przygodę z HL Tech jako testerka manualna w zespole mobilnym. W ciągu 3,5 roku pokonała kolejne szczeble kariery: od stanowiska juniorskiego do managerskiego. Dziś jest odpowiedzialna za wdrażanie i utrzymywanie standardów jakości związanych z procesem dostarczania oprogramowania w zespołach projektowych oraz produktowych.
Awansując w wewnętrznych strukturach firmy, odkryła, jak ważna jest dla niej praca z ludźmi, towarzyszenie im przy realizacji różnych zadań i aktywne wspomaganie ich.
• Liderowanie jest dużym wyzwaniem. Wchodząc w rolę managerki miałam obawy, że zarządzanie zespołami, w tym delegowanie obowiązków, rozliczanie pracowników z ich wykonania, będzie dla mnie najtrudniejsze – tłumaczy Edyta. – I nie mówię, że tak nie jest. Jednak jednocześnie najprzyjemniejsze w mojej opinii jest empatyzowanie, bycie obecną, proponowanie narzędzi wspierających tym, którzy tego potrzebują – dodaje.
Realizując się zawodowo i podejmując coraz to nowsze wyzwania, Edyta zawsze może liczyć na wsparcie ze strony firmy. Są sytuacje, kiedy trzeba zmienić priorytety i elastycznie podejść do hierarchii zadań.
• Mam poczucie, że zaufanie do moich kompetencji oraz praca w dobrej, przyjaznej atmosferze pomagają mi być w pełni efektywną i zadowoloną z wykonywanych obowiązków. Do tego transparencja, inkluzywność czy akceptacja różnorodności w HL Tech są kwestiami zupełnie niesamowitymi – podkreśla managerka.
Świat IT kobiecym okiem i work-life balance
Według Edyty branża technologiczna nie ma tylko jednego, męskiego oblicza. Oczywiście w sektorze tym pracuje wciąż więcej mężczyzn, ale to kobiety stoją za wieloma osiągnięciami programistycznymi, zarówno tymi aktualnymi, jak i tymi z przeszłości (wiele z nich było przecież pionierkami informatyki!).
• W głównej mierze to właśnie kobiety wnoszą do branży umiejętności miękkie, w tym zdolność do otwartej komunikacji oraz intuicję – element inteligencji emocjonalnej, która jest niezwykle istotna w kontaktach międzyludzkich – stwierdza Edyta.
Managerka zachęca kobiety nie tylko do walki o swoją pozycję w świecie IT, ale też do dbałości o rozwój swoich pasji oraz wypełnianie prywatnego życia różnymi formami relaksu. Bez wypoczynku nie ma sukcesu! Edyta w tym celu m.in. obcuje z muzyką operową – głównie barokową, chodzi do teatru, czyta oraz gotuje. By oderwać się od obowiązków i zapewnić sobie dawkę ruchu, spaceruje też z psem.
HL Tech wspiera Edytę w dążeniu do life-work balance umożliwiając jej elastyczny wymiar pracy. Managerka swój kalendarz układa w taki sposób, aby uzyskać dodatkowo dwa wolne dni w miesiącu. Czas ten wykorzystuje na wytchnienie od obowiązków zawodowych.
Prelegentka z pasją przekazywania wiedzy
W ramach rozwoju swoich umiejętności oraz zdobywania kolejnych doświadczeń zawodowych, Edyta aktywnie uczestniczy w konferencjach, forach i innych eventach technologicznych. Jednym z nich było QA Meetup – nieformalne spotkanie dla testerów – zorganizowane w ubiegłym roku przez HL Tech w Warszawie. Nasza bohaterka podzieliła się wówczas ze zgromadzonymi doświadczeniem z zakresu testowania eksploracyjnego.
Tamto wydarzenie zmotywowało ją do zaangażowania się w wygłaszanie prelekcji i wykładów technologicznych, na które zaczęła regularnie otrzymywać zaproszenia. Jako prelegentka wystąpiła już m.in. przed społecznością IT w Lublinie, pojawiła się także na spotkaniach WarszawQA – Warsaw Quality Assurance Group.
Edyta uważa, że przekazywana na konferencjach wiedza ma siłę zmieniania rzeczywistości na lepsze – dlatego też robi to z nieukrywaną radością i satysfakcją.
Z branży edukacyjnej do technologicznej – nie bój się zmian!
Przed rozpoczęciem kariery w branży IT, Edyta spełniała się m.in. jako tłumaczka i wykładowczyni akademicka. Jej doświadczenie w przekazywaniu wiedzy, doskonała znajomość języka angielskiego, myślenie analityczne, dokładność, skrupulatność oraz dbałość o detale pozwoliły jej potem na swobodne odnalezienie się w innym środowisku zawodowym. Ale dlaczego w IT?
• W pewnym momencie swojego życia poczułam potrzebę nowych wyzwań i dalszego rozwoju. Motywacją była dla mnie przypadkowa lektura artykułu o kobietach po 40. roku życia, które spróbowały swoich sił w IT. To zainspirowało mnie do zmian! Przygotowałam się do podjęcia nowego zawodu w sposób metodyczny. Najpierw zweryfikowałam swoje predyspozycje za pomocą testu Gallupa, potem m.in. uczestniczyłam w różnych tematycznych webinarach i meetupach testerskich. Zanim otrzymałam stanowisko w HL Tech, byłam na bootcampie, gdzie trafiłam na wspaniałe prowadzące i mentorki, które wspierały mnie w poszukiwaniu pierwszej pracy.
Edyta bardzo docenia wsparcie, jakie otrzymała na swojej drodze przebranżowienia od napotkanych bardziej doświadczonych osób. Sama też ma kilka porad dla kobiet chcących zmienić tory swojej kariery i ubiegających się o pracę w branży IT.
• Branża IT jest złożona i na pewno poziom “wejścia” do niej jest wysoki. Ale kobiety, zwłaszcza matki, mają kompetencje i umiejętności, które im w tym pomogą. Są to elastyczność, zdolność reagowania na zmiany kontekstów, ciągłe doskonalenie się. Radziłabym, aby panie były przy tym bardziej asertywne, lepiej się komunikowały i koncentrowały na swoich silnych stronach – mówi liderka.
Podkreśla też duże znaczenie przygotowania teoretycznego i praktycznego do zmiany branży.
• W przypadku kobiet, które myślą o stanowisku developerskim, proponowałabym zapisać się np. na bezpłatny kurs z podstaw programowania. Dodam, że warto jest też założyć konto na GitHubie i realizować tam próbne projekty – dodaje Edyta.
Oprócz umiejętności praktycznych, warto rozwijać także pewność siebie, metodyczność i umiejętność zarządzania projektami czy własnym czasem. W tym wszystkim mogą pomóc inne kobiety! W świecie IT niezwykle prężnie rozwijają się “babskie” projekty wsparcia. Kobiety powinny ze sobą rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami – wtedy ich droga do sukcesu będzie na pewno mniej wyboista.